Odczarować Muranów. W ostatni weekend lata, w sobotę 21.09.2013 r., pod hasłem „Umówiłem się z nią na Muranowie” na podwórku przy ulic Miłej 22 odbyła się wyjątkowa impreza sąsiedzka. Zaplanowane zostały koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi, wystawa oraz spacery historyczne, które przybliżyły wszystkim wyjątkową historię tego miejsca, a także pokazały, że Muranów to więcej niż ulica Chłodna i smutne, zapomniane blokowiska. Marek Ślusarz (Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej Miła 22) oraz Beata Chomątowska ze „Stacji Muranów”, pomysłodawcy projektu kulturalno-społecznego „Jeden Muranów”, postawili sobie nie lada wyzwanie: ocalić od zapomnienia historię dawnych mieszkańców Muranowa, pogrzebaną pod fundamentami nowych budynków, oraz zadbać o teraźniejszość i lokalne więzi. Tak zrodziła się idea pikniku.

– Doszedłem do wniosku, że mieszkańcy naszego podwórka, trochę zapomnianego przez miasto, pustego i niekiedy smutnego, zasługują na właśnie taką imprezę – opowiadał Marek Ślusarz, lokalny działacz społeczny.

Piknik w swym założeniu ma łączyć pokolenia – dlatego znalazł się czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców, i dla różnych kultur przede wszystkim polskiej i żydowskiej.
Najmłodsi rywalizowali w I biegu podwórkowym Muraton, spotkali się z Panem Tik Takiem.
Chętni wzięli udsział w wycieczce nieistniejącymi już ulicami osiedla.
Wieczorem rozpoczęła się cześć artystyczna dedykowana tym trochę starszym widzom. Na scenie przy ul. Miłej 22 zaśpiewała Danuta Kłęk, Eugieniusz Tiemnikow, rodowici mieszkańcy Muranowa, oraz Marek Rawski, który przypomni warszawskie szlagiery z okresu międzywojennego.

O dobre humory zadbała znana publicystka Maria Czubaszek, a wszystkich rozgrzał pokaz tanga argentyńskiego. W klubie sąsiedzkim Biała na Miłej otwarto wystawa zdjęć przedstawiających przedwojenny Muranów.

Wizyta w klubie była też okazją do spotkania z gośćmi specjalnymi – ze znanym z telewizji i teatru Jackiem Braciakiem oraz Hanną Kossowską, która opowie o dawnej kuchni żydowskiej.

– Wierzę, że inicjatywa ta pobudzi ludzi do współdziałania i aktywniejszego uczestnictwa w życiu osiedla. A może będziemy częściej się do siebie uśmiechać, rozmawiać ze sobą dłużej? Będziemy się lubić, a przynajmniej szanować? – mówi Ślusarz.

Impreza jest współorganizowana przez Wspólnotę Miła, Stowarzyszenie Stacja Muranów, Fundację Ergo Sum, ze wsparciem Dzielnicy Wola i Śródmieście oraz Domu Kultury na Woli.