O FESTIWALU
O FESTIWALU

Festiwal „Muranów leży nam na sercu” to coroczne społeczno-kulturalne wydarzenie na warszawskim Muranowie, które przyciąga setki mieszkańców i mieszkanek w celu wspólnego świętowania. Pierwszy piknik – który dziś nosi miano festiwalu – odbył się w 2013 r. przy ul. Miłej 22 staraniem kilku sąsiadów, którzy chcieli tchnąć w swoje podwórko trochę kultury i aktywności. Od tamtego czasu skala wydarzenia nieustannie rośnie, a na scenie przy Miłej gościliśmy już m.in. Marię Sadowską, Marysię Czubaszek czy Krzysztofa Daukszewicza. Nieodłącznym elementem festiwalu od zawsze jest inaugurujący bieg dla dzieci „Muraton” oraz inspirujące występy i koncerty.

PLAKAT

WYDARZENIA Z CYKLU O ARCHITEKTURZE

W tym roku do muzycznego i podwórkowego świętowania dołączył także cykl spotkań, dyskusji i debat o architekturze Muranowa. Dzięki niemu mieszkańcy i mieszkanki mogą wspólnie z ekspertami odkrywać charakter i różnorodność swojego osiedla, a także poznawać jego materialną i niematerialną kulturę.

DEBATY

28.06.2023   ŚRODA

17:30

DEBATA

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie

SYMBOLIZUJE MURANOWSKIE SERCE?

Autorką tego loga jest Joanna Klikowicz. Przedstawia ono serce, na którego tle znajduje się mapa przedwojennego Muranowa – tzw. Dzielnicy Północnej. Nie przypadkowo jednak serce jest przełamane na pół. Symbolizuje to obecny podział historycznego Muranowa pomiędzy dwie dzielnice: Śródmieście oraz Wolę. Co więcej, obszar wolskiego Muranowa w miejskim nazewnictwie został w latach 90. sztucznie nazwany Nowolipkami.  Z tego powodu serce roni łzy. Serce to ma zatem zapraszać do postrzegania Muranowa w jego historycznych granicach jako spójnego obszaru z bogatą kulturą i silnie zakorzenioną tożsamością mieszkańców i mieszkanek. Chcemy, by każdy mógł z przekonaniem powiedzieć, że Muranów leży mu na sercu.