Misja

Działamy na rzecz poprawy jakości życia społeczności lokalnej zamieszkującej historyczne osiedle Muranów.
Wspieramy rozwój kulturalny, społeczny, obywatelski, oraz  prozdrowotny. Promujemy dobre praktyki związane ze zdrowym stylem życia, ekologia oraz ochrona zwierząt. Podnosimy poziom edukacji, związany m.in. z informatyzacją czy historią – w szczególności lokalną. Przeciwdziałamy wykluczeniu oraz patologiom społecznym.

Muranów04
jesteśmyzdeterminow
2000

Początek przemian

To był niewątpliwie początek. Na podwórku przy Miłej 22 spotkali sie mieszkańcy niezadowoleni z  państwowej administracji na Nowolipkach zwanej ABK. Wybraliśmy przedstawicieli na roczne zebranie wspólnoty. Bydynek był  w opłakanym stanie a  naprawy służyły zapewnieniu zatrudnienia pożałowania godnym fachowcom...a usunięciu usterek

2001

Rewolucja

Przejmujemy władzę we wspólnocie mieszkaniowej. Rozpoczynamy porządkowanie terenów zielonych, młodzież szykuje pomieszczenie dla przyszłych wspólnych działań.

2003

Trawnikowe szaleństwo

Nie mogliśmy już dłużej patrzeć na zdegradowany miejski trawnik przed naszymi oknami. Wypożyczyliśmy glebogryzarkę i wspólnie z mieszkańcami zrekultywowaliśmy 1500 m2 trawnika. A 10 ton ziemii kupiłem za całe 200 zł. od  wywożących ją z budowy zjazdów do nieistniejącej jeszcze Arkadii.

2004

Żywopłot społeczny

Kiedy nikt nie myślał o inicjatywie lokalnej zebraliśmy od lokatorów 3000 złotych i kupiliśmy Irgę błyszczącą oraz dobrą ziemię. Posadziliśmy z mieszkańcami żywopłot o długości 150 mb.

2005

Internet - zrób to sam

Historia Miłej 22 pełna jest zaskakujących historii. Zaproponowałem mieszkańcom, że jeśli pomogą przy pracach to sami zrobimy sieć internetową. A były to czasy kiedy łącze symetryczne 1/1 Mb wystarczało do obsłużenia 15 mieszkań. Składaliśmy się po 50 zł miesięcznie, kupiliśmy switch zarządzalny a serwer zrobiliśmy na linuxie. Kable puściliśmy w korytach za, które zapłaciła TP SA. Ale to inna ciekawa historia

 

Fundacja powstaje w 2014 roku

Powstanie fundacji było konsekwencją wcześniejszy działań ze społecznością lokalną jej obecnego prezesa. Działania podejmowane pierwotnie w ramach wspólnoty mieszkaniowej zostały rozwinięte do postaci organizacji pozarządowej:


– Zaczęło się w 2000 roku, kiedy mieszkańcy przejęli zarząd budynku. Ja pojawiłem się w zarządzie i zacząłem do każdego z osoba, do 40 gdzieś mieszkań, chodzić osobiście, namawiając i tłumacząc, dlaczego musimy to zrobić i wydać na to pieniądze. To był ogromny wysiłek, który spowodował, że ludzie zobaczyli po raz pierwszy w życiu, że nagle ktoś ich szanuje, o coś ich pyta, że mają wpływ na cokolwiek, a nie że ktoś im coś narzuca – mówi Marek Ślusarz.

– Więc poznałem tych wszystkich lokatorów, to trwało jakieś 3 lata, po 3 latach wzięliśmy kredyt na docieplenie budynku w wysokości 500 000 zł na 10 lat i wszyscy się zgodzili, byliśmy pierwsi na osiedlu!


Doprowadziło to do ostatecznie do powstania zespołu pomieszczeń o łącznej powierzchni ponad 100 metrów. W 2006 roku zaczęły się w tym miejscu odbywać koncerty spotkania próby warsztaty oraz wiele innych aktywności.


– W tej wspólnej przestrzeni zaczęliśmy organizować a to język angielski dla dzieciaków i dla dorosłych za darmo, a to fitness prowadzony przez sąsiadkę. Najwięcej zajęć mieliśmy dla dzieci. Te dzieci były przeprowadzane przez mamy, które uczestniczyły w zajęciach fitness, więc to się fajnie wszystko poukładało i zaczęła się tworzyć grupa znajomych, którzy nie mogli już normalnie przejść przez osiedle, tylko mówili „ja to już teraz nie idę do domu 5 minut, tylko z pół godziny, bo jak spotkam tę osobę czy tamtą, to sobie pogadamy”. I to były osoby, które weszły do tego komitetu organizacyjnego.


Tak docieramy do września 2013 roku w którym to Marek Ślusarz wraz z grupą mieszkańców i przyjaciół organizuje na sąsiednim podwórku pierwszy piknik “Muranów Leży nam na sercu”. Udaje się to dzięki udziałowi konkursie “Mam pomysł” w domu kultury Śródmieście na Smolnej, w którym projekt zostaje wybrany do realizacji w głosowaniu mieszkańców. Dzięki wsparciu Domu Kultury Śródmieście, Dzielnicy Wola i włączeniu się w działanie mieszkańców, mimo niedużego budżetu, udaje się przeprowadzić imprezę. Artystów, nagłośnienie i oświetlenie zapewnia Dom Kultury Śródmieście, który wspierając inicjatywę daje punkt zapalny dla sformalizowania oddolnego ruchu i powołaniu Fundacji Jeden Muranów.


– Chcemy doprowadzić do tego, żeby ta społeczność się integrowała, żeby ludzie zaczęli do siebie mówić „dzień dobry”, żeby uczestniczyli w imprezach, które tutaj dla nich od pewnego czasu organizujemy – mówi Marek Ślusarz. – Ludzie się poznają, coś zaczynają robić, to działa. Praca jest ciężka, ale efekty widać.


W styczniu 2014 roku powstaje Fundacja Jeden Muranów. Siedzibą i miejscem działania Fundacji są pomieszczenia zbudowane wspólnie z mieszkańcami. Fundacja od początku działa bardzo aktywnie – odbywa się niezliczona ilość warsztatów i pierwszy dzień sąsiada, który jest wielkim sukcesem. Co roku odbywają się kolejne pikniki – zawsze we wrześniu. Tradycją staje się bieg dla dzieci o nazwie Muraton. W styczniu 2014 roku preze fundacji zostaje przewodniczącym dzielnicowej komisji Dialogu Społecznego, by 2 lata później zostać członkiem Warszawski rady działalności pożytku publicznego. Przez trzy kolejne lata  jest członkiem zespołu budżet partycypacyjnego. Angażuje się w wiele konsultacji społecznych, co pozwala mu utrzymać kontakt z innymi społecznymi liderami i podejmować wspólne działania.


W tym czasie w 2016 roku w piwnicy budynku, gdzie siedzibę ma Fundacja, powstaje też pracownia komputerowa z dziesięcioma stanowiskami. Od tego momentu w każdy piątek w tym miejscu spotykają się seniorzy by poznać tajniki pracy z komputerami i nowoczesnymi technologiami.  

Wśród najważniejszych projektów fundacji warto wskazać:

  • Hydepark na miłej

  • Seniorze działaj i zmieniaj swoje miasto

  • Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Muranowa.

W 2017 roku Fundacja Jeden Muranów zainicjowała stworzenie partnerstwa przepis na Muranów które dzisiaj skupia wiele podmiotów: Dom Kultury Śródmieście, Muzeum Polin, Dom Spotkań z Historią, Klubokawiarnia Jaś i Małgosia oraz wiele innych podmiotów oraz mieszkańców Muranowa.


– Ideą powstania partnerstwa było zgromadzenie w partnerstwie tych wszystkich osób i instytucji które mieszkają działają pracują na Muranowie i bliskiej jest im działanie na rzecz wspólnego dobra.


Wśród działań których inicjatorem była Fundacja Jeden Muranów jest też projekt “Malarze podwórkowi. Stop bazgroł” – inicjatywa ta została w 2020 roku zgłoszona do konkursu III sektor.


Od wielu lat Fundacja włącza się aktywnie również działania dotyczące zieleni oraz ekologii, alternatywnych źródeł źródeł energii – była na przykład inicjatorem budowy pierwszych na Muranowie paneli słonecznych, ustawionych dzisiaj na dachu budynku wspólnoty. Miła 22 złożyła również projekt retencji wód opadowych by wykorzystać je do podlewania terenów zielonych.